Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.
Китаристът Джош Клингхофър, бивш член на „Ред хот чили пепърс“, пледира чрез адвокатката си невинност в четвъртък по обвинение в непредумишлено убийство на пешеходец, съобщи АП.
Властите твърдят, че 44-годишният Клингхофър е шофирал джип и е правил ляв завой в град Алхамбра, Калифорния, източно от Лос Анджелис, на 18 март, когато е блъснал 47-годишния Израел Санчес, който е вървял на пешеходна пътека. По-късно Санчес е обявен за мъртъв в болница.
На 29 август Клингхофър бе обвинен в непредумишлено убийство по непредпазливост, за което може да му бъде наложена максимална присъда от една година затвор и глоба от 1000 долара. Той не е обвинен в умишлено престъпление, а само че не е дал предимство.
Адвокатката му Блеър Бърк направи изявление от негово име в съдебната зала на Алхамбра и след изслушването отказа коментари.
Дъщерята н
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Произведението "Комикът" на Маурицио Кателан, представляващо банан, залепен с тиксо върху стена, се очаква да бъде продадено за повече от един милион щатски долара на търг, съобщи Пи Ей мидия/ДПА.
Творбата раздели почитателите на изкуството и критиците, когато дебютира на шоуто Арт Базел Маями бийч през 2019 г. и оттогава бе изядена два пъти - веднъж като част от творческия пърформанс "Гладен артист" и втори път от гладен студент, който залепи кората на изядения банан на стената.
Очаква се произведението да бъде продадено на цена между един милион щатски долара и 1,5 милиона щатски долара, когато бъде предложено на търг на "Сотбис" в Ню Йорк на 20 ноември.
Преди аукциона творбата ще бъде представена на различни места в света. Първата изложба е на 28 октомври в Ню Йорк, след което ще бъде експонирана в Лондон, Париж, Милано, Хонконг, Дубай, Тайпе, Токио и
Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.
Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.
„След страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.
По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп
Филмът „Жокера: Лудост за двама“ с Хоакин Финикс и Лейди Гага в главните роли оглави боксофис класацията на Северна Америка този уикенд, изпреварвайки „Дивият робот“, предаде АФП.
Новата част за Жокера, заклетия враг на Батман, е кръстоска между музикална комедия и комиксова вселена, а режисьор отново е Тод Филипс.
Филмът, продуциран от „Уорнър Брос“, е спечелил 40 млн. щатски долара през първия си уикенд в Канада и САЩ. Той изпреварва „Дивият робот“ на „Дриймуъркс“, адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун. Научнофантастичната анимация спечели 18,7 милиона щатски долара. В този филм роботът Роз се озовава на необитаем остров след тайфун. За да оцелее, тя се сприятелява с горските животни.
На трето място е „Бийтълджус Бийтълджус“ на Тим Бъртън и неговото цар
Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“.
„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.
На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.
„Едно цяло лято в Медвен съм отделил на тези два портрета, понеже ми се забоде в главата, че трябва да направя нещо. Работата обаче е удивително сложна – с няколко щриха, икономично трябва да пресъздадеш не само външния вид. Исках да излезе отвътре душицата на артистите, от двамата. И след много голям напън и зор, ама наистина с изпотяване, все едно човек вдига гири, се получи.“
„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов.
Седем български игрални филма ще бъдат прожектирани в киното на Португалската филмотека в Лисабон през октомври. Това съобщават от Българската национална филмотека (БНФ).
Първата прожекция е на 9 октомври, когато ще бъде показан „Козият рог“ (1972 г.) на режисьора Методи Андонов.
Следват „Лачените обувки на незнайния войн“ (1979 г., реж. Рангел Вълчанов), „Всичко е любов“ (1979 г., реж. Борислав Шаралиев), „Куче в чекмедже“ (1982 г., реж. Димитър Петров), „А бяхме млади“ (1961 г., реж. Бинка Желязкова) и „Отклонение“ (1967 г., реж. Гриша Островски; Тодор Стоянов).
Ще бъде прожектирана и дигиталната реставрация на „Морето“ (1967 г., реж. Петър Донев).
Филмите ще бъдат показани от 35-милиметрови филмови копия на БНФ.
По-рано тази година шест реставрации на класичес
Продължението на филма от 2019 година, донесъл "Оскар" на Хоакин Финикс - "Жокера: Лудост за двама", е най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните за изминалата седмица. Партньорството между Финикс и Лейди Гага са оценили вече 17 440 зрители, а приходите от билети са 261 326 лева.
На второ място е анимацията "Трансформърс: Първият", която е вече трета седмица в кината. Как братята по оръжие Орион Пакс и Д-16 се превръщат в заклети врагове са разбрали 14 786 зрители, а приходите от билети са 207 052 лева.
Втората премиера от миналия петък - германският "Училището на магическите животни 2", е на трето място по зрителски интерес. Как Ида и Йо се мотивират да участват в училищния мюзикъл с техните магически животни са гледали вече 2 967 зрители и приходите от билети са 34 831 лева.
Четвърта в топ 10 е третата премиера от уикенда - "Дивият робот
Мюзикълът "Моя прекрасна лейди", чиято премиера Държавна опера - Бургас направи през август, ще бъде представен на сцената на операта на 9 октомври с нов, различен състав, съобщават от културната институция в морския град.
За първи път в ролята на Илайза Дулитъл ще влезе мецосопраното Йоана Кадийска. Тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, ще бъде отново професор Хигинс.
Дебют в ролята на полковник Пикъринг ще направи баритонът Йордан Христозов. Басът Костадин Мечков ще се представи в комичната роля на бащата на Илайза – Алфред Дулитъл. Тенорът Яни Николов - също дебютно, ще е в ролята на романтично влюбения младеж Фреди. Мецосопраното Калина Попова ще пресъздаде образа на мисис Пиърс.
Спектакълът под режисурата на доц. др Александър Текелиев е пресъздаден със сценог
Не можем да се заблуждаваме повече. Няма заместител на това да си в една стая с някого. И театърът е много важен, защото празнува тази връзка – да бъдем заедно, казва световноизвестният режисьор Деклан Донелан.
„Никога не избирам пиеса, защото имам своя гледна точка, след което идват актьорите и ми помагат да реализирам плановете си. Нямам навика и да проповядвам на публиката. За мен има едни много човешки отношения, в които споделяме нещата помежду си. Понякога тези неща може да са много неудобни“, казва той по повод избора му да постави „Медея“ в Народния театър. По думите му на класиката не трябва да се гледа отвисоко или отдолу, а на хоризонталното ниво на очите: „Тогава тя ще остане жива. Затова не ми се налага да съживявам класиката“.
„Мисля, че голямата заплаха за театъра е з
Пернишкият театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-годишния си юбилей със спектакъл-изненада, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
На 1 ноември, в театрален салон „Георги Русев“, ще бъде представен „105 години сред звездите“.
Всички актьори и изпълнители ще се включат напълно безвъзмездно, допълни още Кънчева. „Наричам ги добротворци, защото те откликнаха на идеята напълно безвъзмездно“, отбеляза тя.
Директорът се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт - спектакъл“. Със свои изпълнения ще се участват Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на воде
Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.
Първата графикатура обаче се „ражда“ не в любимия му Ямбол, а в село Медвен в Котленския Балкан. „Изобразителното изкуство работи без формули – днес това ще направя, утре онова. Нарича се вдъхновение, момент на екстаз. Всичко това го има, но не е възможно да бъде обяснено“, споделя още художникът.
В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“
Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.