NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
830
Творчески отражения

Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация

| 19 Септември 2024, 16:58 ч.
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Снимка © БТА

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

Изложба, посветена на 70 години от построяването на Дунав мост, бе открита днес в Русе. Тя включва десет пана и е съвместен продукт на музеите в румънския град Гюргево и в Русе, съобщи директорът на русенския Регионален исторически музей проф. Николай Ненов. 

Експозицията разказва за необходимостта от свързване и общуване между хората на двата бряга на голямата река още от Римско време и от периода на Османската империя. 

Решението за построяването на мост между Русе и Гюргево се взима през 1950 година, а началото на строителството е поставено две години по-късно. По най-големия мост в Европа по това време работят едновременно 5000 души. Построен е за смесено движение - двулентов път и железопътна линия. Има 37 части и обща дължина от 2224 метра. В центъра е снабден с подвижен отвор, който позволява преминаването на високи плавателни съдове с височина до 29 м

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

Изложбата „Приятели“ събира нас като характери и творци, и нас като жители на Бургас, каза художникът Николай Ангелов - Гари. Той откри в Дружеството на бургаските художници сборна изложба живопис съвместно с артистите Атанас Стоянов, Божил Божилов, Димитър Каратонев и Елисавета Ангелова. Експозицията представя над 50 произведения на артистите от „Приятели“.

Идеята за изложбата възниква спонтанно, разказа Гари, един от артистите на „Приятели“. Изложбата носи това име, защото всички участници в нея сме близки приятели - и като хора, и като творци. Стиловете ни се различават, но те стоят много хомогенно в залата, смята той. Според него всеки художник допълва другите с нещо. Може да се види една пълна палитра от цветове, движение и емоции, каза още Гари.

Художниците са по-пестеливи на думи, но не им и трябват, защото те боравят с друго изразно средство - изкуството, каз

Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА. 

Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията. 

Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.

"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той. 

"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.

На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.

„Едно цяло лято в Медвен съм отделил на тези два портрета, понеже ми се забоде в главата, че трябва да направя нещо. Работата обаче е удивително сложна – с няколко щриха, икономично трябва да пресъздадеш не само външния вид. Исках да излезе отвътре душицата на артистите, от двамата. И след много голям напън и зор, ама наистина с изпотяване, все едно човек вдига гири, се получи.“ 

„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов. 

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Новата песен на Тино – „Дишай“, е първата съвместна работа между младия български изпълнител и украинския музикален продуцент Томаш Лукаш, съобщават от „Орфей мюзик“.

В края на лятото на 2022 година, Тино създава текста и музиката на първата версия на песента, която звучи по неговите концерти. По реакцията на публиката певецът решава това да е неговият следващ сингъл, но и вече го терзае нуждата да развие новото звучене, което е в главата му и типично за него отново да покаже всеизвестното си умение да пресича стилове. 

„Идвам от алтернативната клубна сцена и свирене в група с барабани и китари, но последните години у мен все повече взима превес електронната музика – и като слушател, и като изпълнител, и като автор", казва Тино. 

Запознава се с украинския музикал

Джин, най-възрастният член на Кей-поп групата Би Ти Ес, ще бъде олимпийски факлоносец на игрите в Париж, след като наскоро завърши задължителната си военна служба, предаде Асошиейтед прес.

„Очаква се 31-годишният певец да представи Южна Корея в щафетата на факела с надеждата да разпространи посланието за хармония и мир“, се казва в официално изявление.

Заедно с другите факлоносци Джин ще премине през различни исторически обекти в страната домакин. Конкретният график не е оповестен. 

Предаването на факела започна през април.

Джин стартира военната си служба в южнокорейски военен лагер в края на 2022 г. Другите членове на музикалната група, Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук още изпълняват военните си задължения.

Ден след като е освободен от военна служба, Джин беше домакин на 11-ия рожден ден на южнокорейския Кей-поп феномен Би Ти

Алфонсо Куарон е първият режисьор, който признава, че не знае как да снима телевизионен сериал, съобщи Асошиейтед прес.

Може би дори е твърде възрастен за това, както каза той.

Режисьорът, носител на награда "Оскар", технически вече е създал сериал, поредицата от седем епизода Disclaimer за AppleTV+. Премиерата на четири от тези епизоди бе на кинофестивала във Венеция в четвъртък. Той го е заснел по свой начин - като игрален филм.

Сериалът Disclaimer, чийто сценарий е по едноименния роман на Рене Найт от 2015 г., е психологически трилър за доументалистката и журналист Катрин Рейвънкрофт (Кейт Бланшет), която открива, че е герой в роман, който разкрива най-мрачните й тайни.

Куарон, Бланшет и Кевин Клайн дойдоха на кинофестивала в Италия, за да представят сериала, преди да започне излъчването му на 11 октомври.

"Четях книгата и незабавно в ума си

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното

Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.

Първата графикатура обаче се „ражда“ не в любимия му Ямбол, а в село Медвен в Котленския Балкан. „Изобразителното изкуство работи без формули – днес това ще направя, утре онова. Нарича се вдъхновение, момент на екстаз. Всичко това го има, но не е възможно да бъде обяснено“, споделя още художникът.

В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“

Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.

       

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
Биография: Любомир Пипков
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 02:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
830
Творчески отражения

Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати.

| 19 Септември 2024, 16:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Снимка © БТА

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

Изложба, посветена на 70 години от построяването на Дунав мост, бе открита днес в Русе. Тя включва десет пана и е съвместен продукт на музеите в румънския град Гюргево и в Русе, съобщи директорът на русенския Регионален исторически музей проф. Николай Ненов. 

Експозицията разказва за необходимостта от свързване и общуване между хората на двата бряга на голямата река още от Римско време и от периода на Османската империя. 

Решението за построяването на мост между Русе и Гюргево се взима през 1950 година, а началото на строителството е поставено две години по-късно. По най-големия мост в Европа по това време работят едновременно 5000 души. Построен е за смесено движение - двулентов път и железопътна линия. Има 37 части и обща дължина от 2224 метра. В центъра е снабден с подвижен отвор, който позволява преминаването на високи плавателни съдове с височина до 29 м

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

Изложбата „Приятели“ събира нас като характери и творци, и нас като жители на Бургас, каза художникът Николай Ангелов - Гари. Той откри в Дружеството на бургаските художници сборна изложба живопис съвместно с артистите Атанас Стоянов, Божил Божилов, Димитър Каратонев и Елисавета Ангелова. Експозицията представя над 50 произведения на артистите от „Приятели“.

Идеята за изложбата възниква спонтанно, разказа Гари, един от артистите на „Приятели“. Изложбата носи това име, защото всички участници в нея сме близки приятели - и като хора, и като творци. Стиловете ни се различават, но те стоят много хомогенно в залата, смята той. Според него всеки художник допълва другите с нещо. Може да се види една пълна палитра от цветове, движение и емоции, каза още Гари.

Художниците са по-пестеливи на думи, но не им и трябват, защото те боравят с друго изразно средство - изкуството, каз

Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА. 

Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията. 

Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.

"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той. 

"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.

На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Новата песен на Тино – „Дишай“, е първата съвместна работа между младия български изпълнител и украинския музикален продуцент Томаш Лукаш, съобщават от „Орфей мюзик“.

В края на лятото на 2022 година, Тино създава текста и музиката на първата версия на песента, която звучи по неговите концерти. По реакцията на публиката певецът решава това да е неговият следващ сингъл, но и вече го терзае нуждата да развие новото звучене, което е в главата му и типично за него отново да покаже всеизвестното си умение да пресича стилове. 

„Идвам от алтернативната клубна сцена и свирене в група с барабани и китари, но последните години у мен все повече взима превес електронната музика – и като слушател, и като изпълнител, и като автор", казва Тино. 

Запознава се с украинския музикал

Джин, най-възрастният член на Кей-поп групата Би Ти Ес, ще бъде олимпийски факлоносец на игрите в Париж, след като наскоро завърши задължителната си военна служба, предаде Асошиейтед прес.

„Очаква се 31-годишният певец да представи Южна Корея в щафетата на факела с надеждата да разпространи посланието за хармония и мир“, се казва в официално изявление.

Заедно с другите факлоносци Джин ще премине през различни исторически обекти в страната домакин. Конкретният график не е оповестен. 

Предаването на факела започна през април.

Джин стартира военната си служба в южнокорейски военен лагер в края на 2022 г. Другите членове на музикалната група, Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук още изпълняват военните си задължения.

Ден след като е освободен от военна служба, Джин беше домакин на 11-ия рожден ден на южнокорейския Кей-поп феномен Би Ти

Алфонсо Куарон е първият режисьор, който признава, че не знае как да снима телевизионен сериал, съобщи Асошиейтед прес.

Може би дори е твърде възрастен за това, както каза той.

Режисьорът, носител на награда "Оскар", технически вече е създал сериал, поредицата от седем епизода Disclaimer за AppleTV+. Премиерата на четири от тези епизоди бе на кинофестивала във Венеция в четвъртък. Той го е заснел по свой начин - като игрален филм.

Сериалът Disclaimer, чийто сценарий е по едноименния роман на Рене Найт от 2015 г., е психологически трилър за доументалистката и журналист Катрин Рейвънкрофт (Кейт Бланшет), която открива, че е герой в роман, който разкрива най-мрачните й тайни.

Куарон, Бланшет и Кевин Клайн дойдоха на кинофестивала в Италия, за да представят сериала, преди да започне излъчването му на 11 октомври.

"Четях книгата и незабавно в ума си

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното

„Едно цяло лято в Медвен съм отделил на тези два портрета, понеже ми се забоде в главата, че трябва да направя нещо. Работата обаче е удивително сложна – с няколко щриха, икономично трябва да пресъздадеш не само външния вид. Исках да излезе отвътре душицата на артистите, от двамата. И след много голям напън и зор, ама наистина с изпотяване, все едно човек вдига гири, се получи.“ 

„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов. 

Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.

Първата графикатура обаче се „ражда“ не в любимия му Ямбол, а в село Медвен в Котленския Балкан. „Изобразителното изкуство работи без формули – днес това ще направя, утре онова. Нарича се вдъхновение, момент на екстаз. Всичко това го има, но не е възможно да бъде обяснено“, споделя още художникът.

В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“

Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.

       

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Биография: Любомир Пипков
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.